تبلیغات
بهترین ها - تعلیم و تربیت سگ
بهترین ها
جالب ترین ها

بهترین ها،جالب ترین ها،عجیب ترین ها از همه جا

مدیر وبلاگ : مینا

تعلیم و تربیت سگ

چهارشنبه 12 شهریور 1393  ساعت: 07:47 ق.ظ

نوع مطلب :نگهداری و تغذیه حیوانات ،

نظرات() 

محل خواب سگها

سازش پیدا کردن بامحیط

توله هایی را که به تازگی از مادرشان جدا کرده اند باید درتمام اوقات گرم نگه داشت و همچنان که بزرگتر می شوند می توانند به تدریج درجه حرارتهای سردتررا تحمل کنند. درموقع خریداری یا قبول یک توله باید به این نکته توجه داشت که آیا این تحمل قبلا درتوله بوجود آمده است یا نه؟ معلوم شده که بسیاری ازنژادها با شرایط جدید به خوبی تطابق پیدا می کنند. به هرصورت اگرتوله شما از زمره توله های ظریف خانگی است مراقبتهای بیشتری درخصوص آن باید صورت پذیرد. به هرشکل و بسته به مورد قسمت مجزائی ازخانه. خواه قسمتی ازاتاق. یا پارکینگ یا حیاط باید برای زندگی حیوان درنظرگرفته شود. بنابراین تهیه محل زندگی توله ها منوط به نوع نژاد. سن وسال. اخلاق و رفتار و امکانات اقتصادی که برای این منظور لازم است می باشد.


بچه ها وتوله ها

ترجیحا مراقبتهای مربوط به توله را بهتر است بچه ها و نوجوانان انجام دهند. بدین ترتیب نوجوانان نه تنها ازاین تصدی گری خود لذت خواهند برد بلکه درقبال موجودات زنده احساس مسئولیت نموده بدیهی است که ایجاد چنین شرایطی حتی درتربیت و شخصیت خود آنها نیز تاثیرگذار خواهد بود. منتها به آنان باید آموخت که توله ها نیز مثل انسان نیازها واحتیاجات خاصی دارند و تمام اعضای خانواده در فراهم ساختن آنها دخیل هستند. تامین غذا. ورزش دادن. انجام تمرینات. توالت بردن. برس زدن به موها. تمیزکردن گوشها. کوتاه کردن ناخنها هرکدام باید به موقع انجام شوند. بنابراین بچه ای که مسئولیت نگهداری ازیک سگ خانگی را به عهده گرفته است خود باید به طرز مناسب راهنمایی شود. بسیاری از بچه هایی که سگ خود را بسیار دوست دارند گاهی طوری عمل می کنند که می تواند تحریک کننده و یا دردآور باشد. برخی دیگرازبچه ها به صورت عمدی اقدام به اذیت وآزار حیوان بخصوص در زمان غذا خوردن یا خوابیدن آن می کنند. بنابراین بچه ها را باید آموزش داد که چگونه با یک توله رفتار کنند. به عنوان مثال نباید با گرفتن پشت گردن سگ او را به حالت آویزان درآورد. بلکه یک توله را باید همواره با دو دست گرفت و بلند کرد یا جابجا نمود بطوریکه یک دست درزیرسینه بین دستهای جلوئی ودست دیگر در زیر پاهای آن قرارگیرد. همیشه این نحوه گرفتن را به بچه ها نشان داده وآموزش دهید.

پرستارخوبی برایسگهایتان باشید

برای تامین سلامتی و امنیت حیوان خود اجازه ندهید که بی جهت وارد منزل یا باغ دیگران شود. یک سگ بدون قلاده و بند که دارای آزادی عمل تام در محیط خارج خانه است قابل قبول نیست. در خیابان ماشینها و وسایل نقلیه مختلفی در حال حرکت هستند همچنین سگها و سایر حیوانات ولگرد ممکن است به حیوان شما صدمه بزنند سموم مختلفی در گوشه وکنار قابل دستیابی است. ضدیخ ماشین یا گیاهان سمی درصورت خورده شدن می توانند کشنده باشند. افراد سادیسمی و یا دزد ممکن است به سگ مورد علاقه شما صدمات جدی وارد ساخته یا آن را به سرقت ببرند. خلاصه آنکه موارد مختلفی وجود دارد که می توانند باعث ناراحتی یا بیماری سگ شما شوند. آیا هیچ می دانید که اگر سگی آشغال وزباله فاصد بخورد می تواند آن را تا سرحد شوک و یا مرگ پیش ببرد. وآیا هیچ فکرکرده اید که پرسه زدن سگها درمناطق جنگلی یا مراتع یا حتی پارکها می تواند باعث آلودگی آنها با انواع انگلها گردد. لذا هیچگاه اجازه ندهید که سگ آزادانه از خانه خارج شود زیرا انواع گرفتاریها در انتظار او خواهد بود.

اقدامات اولیه

یکی از مهمترین اقدامات و خریدهای اولیه تهیه یک قفس یا آشیانه و وسیله حمل است.انواع و اقسام مختلفی از این وسایل وجود دارند که بسته به جثه حیوان وشرایط منزل به طرزمناسبی باید انتخاب و تهیه گردند. به طور طبیعی سگها حیواناتی هستند که به یک لانه یا آشیانه احتیاج دارند. بنابراین آنها بطور روانی بسیار مشتاق هستند که در داخل خانه شما دارای یک محل خاص و مجزا باشند. استفاده از قفسهای حمل با هواپیما لانه های سگ ازپیش ساخته شده وهرنوع وسیله ای که بتوان برای سگ به عنوان آشیانه درنظرگرفت توصیه می شود. این وسیله را قبل ازآوردن سگ تهیه یا خریداری نمائید. دراین شرایط سگ بی نهایت احساس خوشحالی می کند. البته آشیانه را برای یک سگ بالغ تهیه کنید زیرا به مرور زمان که سگ شما رشد می کند و بزرگ می شود فضای کافی داشته باشد و شما مجبور نشوید که مجددا آشیانه دیگری بسازید یا خریداری کنید.

محل خواب

درزمان ورود توله توصیه می شود که ازقبل محلی برای خوابیدن آن درنظرگرفته شود. زیرا واقعا به خواب و استراحت احتیاج دارد. این محل باید گرم وخشک و راحت ودرحد امکان درمعرض دید باشد. باید توجه داشت که این محل نزدیک به ظرف آب و محل توالت کردن سگ نباشد. درصورتی که بخواهید جای نرم و گرمی برای وی فراهم سازید می توان ازحوله یا پتو یا لباسهای کهنه هم استفاده کرد. برخی سگها قسمتهایی ازتخت خواب یا وسایل آن را می جوند اما می توان این رفتار غریزی سگ را با قراردادن اسباب بازی یا استخوانهای مخصوص کنترل نمود. تخت خوابی که برای سگ در نظر گرفته می شود باید زیبا وراحت بوده به سادگی قابل تمیز کردن باشد. به این نکته توجه داشته باشید که با رشد توله احتمالا ممکن است که به تعویض آن نیاز باشد. همچنین باید هر از گاهی نسبت به تمیز کردن این وسایل نیزاقدام نمود.

روشهای نگهداری

انتخاب یک سگ بالغ بعنوان حیوان خانگی مثل قمار کردن است چون ممکن است حیوان کاملا فرمانبردار باشد وتعالیم مربوط به زندگی درخانه را به خوبی یاد گرفته یا اینکه از اطاعت ازشما سرباز زند. حیوان ممکن است قبلا آزاد بوده تا بطورخود سر به هرطرف بدود لذا مهارکردن چنین حیوانی مشکل است. دراین موارد ممکن است شما صاحب حیوانی شده باشید که مالک قبلی آن بدلیل ناتوانی درنگهداری آن اقدام به فروش یا واگذاری آن کرده است. لذا شما قبل ازخریداری یک سگ بالغ حتما با صاحب قبلی آن تماس بگیرید و از روحیات سگ سوالاتی بکنید. زیرا ممکن است سگ عادات بدی مانند دویدن دنبال وسایل نقلیه. کشتن مرغ و خروس یا گاز گرفتن مردم داشته باشد لذا باید فکر کنید که آیا قادر به نگهداری چنین حیوانی هستید یا نه. زیرا این ترحم به حیوان نیست که مدام از خانه ای به خانه دیگر جابه جا شود. اگر شما سگ سرکش و شروری دارید هرگز آنرا به شخصی که بدنبال سگ نگهبان می گردد ندهید وبه قولی خود را ازدست آن خلاص نکنید زیرا صاحب جدید آن هم مسلما بدنبال راهی برای خلاص شدن از آن می گردد. سگهای بالغ نیزمانند توله سگها باید جعبه یا سبد مخصوص به خود داشته باشند که در جای ساکتی که درجریان هوا نباشد قرارگرفته باشد. ضمنا باید یاد بگیرند که تازمانی که به آنها اجازه ندهید که روی صندلی شما بنشیند چون ممکن است چسبیدن موهای آن به لباس شما برای شما امری عادی باشد. اما برای مهمانهای شما قابل قبول نمی باشد چون سگهای بالغ مرحله جویدن را پشت سرگذاشته اند می توانید برای آنها یک سبد حصیری خریداری کنید یا اینکه از یک جعبه چوبی مقاوم که یک طرف آن دیوارندارد استفاده کنید. همچنین می توانید از سبدهای پلاستیکی استفاده نمایید. درهرصورت باید محل خواب به اندازه کافی بزرگ باشد تا حیوان درآن احساس آرامش کند. در کف محل خواب حیوان می توانید از یک پتو بعنوان زیراندازاستفاده کنید. خوب است که بخاطر داشته باشید که تخم انگلهای خارجی اغلب داخل این پتو پنهان می شوند. لذا بهتراست آنرا بطور منظم بشویید. اگر سگ شما درداخل لانه ای درحیاط زندگی می کند باید مطمئن باشید که لانه مزبور گرم بوده وهوا به آن نفوذ نمی کند. لانه مورد نظر باید ازچوب ساخته شده وکمی اززمین بالاترباشد تا رطوبت به آن نفوذ نکند. ضمنا درجهت کوران هوا نیز نباشد. مگر در مواقعی که هوا خیلی خوب است لانه سگ را باید درخانه یا گاراژیا انباری قرار دهید. اگر لانه سگ دائمی است وحیوان باید در طول سال درآن زندگی کند باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا حیوان در آن کاملا احساس راحتی کند. ارتفاع آن هم باید به حدی باشد که حیوان بتواند براحتی درآن بایستد. لانه مزبور باید درگوشه ای از باغ که ازسرما. باد و نور خورشید محفوظ باشد قرار داده شود. هر روز باید مدفوع موجود درلانه تخلیه شود تا باعث آلودگی انگلی نشود ضمنا کف لانه باید بوسیله یک ماده ضدعفونی کننده شستشو شود.محل خواب حیوان نیز باید حداقل هفته ای یکبار شسته شود.

تمرین وبازی

تمامی سگها بدون توجه به نژاد آنها به اشکال خاصی ازورزشهای روزانه نیازدارند. ورزش نقش مهمی درحفظ سلامت وشادابی حیوان دارد بطوری که بسیاری ازبیماریهای سگ ناشی ازخوردن غذای زیاد و ورزش کم می باشد. سگهای کوچک جثه به دویدن زیاد نیازی ندارند وتنها باید فعالیت های بدنی کافی را داخل خانه یا حیاط منزل انجام دهند اما سگهای بزرگ حداقل باید روزی یکساعت را به بازی ودویدن بپردازند وتنها قدم زدن با قلاده وزنجیرکافی نیست. لذا اگرمحیط کافی جهت دویدن حیوان ندارید می توانید با حیوان به توپ بازی بپردازید که بدون خستگی شما نیازحیوان به دویدن را تامین می نماید. باید بخاطرداشته باشید که نباید به طوراولیه وناگهانی حیوان را واداربه فعالیت سخت بدنی نمایید این امرباعث کشیدگی عضلات سگ می گردد.

تعلیم وتربیتسگ

درجوامع امروزی سگ فقط حیوانی خانگی نیست. بلکه یارباوفای انسانهای تنها دوست صمیمی وعصای دست نابینایان. همپای عاشقان شکار.چوپان گله های گوسفند وگاو. نگهبان. نامه رسان. همرزم سربازان درجبهه های جنگ وبالاخره شریک انسان درتمام ابعاد زندگی است .با این وجود مهمترین عامل درایجاد رابطه صمیمی ودوستانه مابین سگ وصاحبش تربیت صحیح آن می باشد. تربیت سگ یکی ازکلیدی ترین موارد است که قبل ازتصمیم به نگهداری این حیوان باید به آن بیندیشید واگرسگ نداشته باشید. بهترازآنست که سگتان با مزاحتمی که برای دیگران فراهم می کند ابزارشرمندگی شما را فراهم آورد. با توجه به موارد گفته شده کلیه نکات ضروری جهت تثبیت سگ درکتابی جداگانه به نام راهنمای تربیت سگ که توسط نویسنده تالیف گردیده است دراختیارشما عزیزان می باشد. لذا می توانید جهت مطالعه پیرامون تربیت سگ به کتاب مزبورمراجعه نمایید.

رسیدگی به وضعیتموها

تمامی سگها نیازبه شانه کردن روزانه دارند. این امرموجب بهبود ظاهرحیوان درنژادهای موکوتاه می گردد اما درنژادهای موبلند یک امرکاملا ضروری است. یکی ازعمده شکایات صاحبان سگ درمورد ریختن موروی مبل. فرش واسباب خانه می باشد. لذا با شانه کردن منظم می توانید این مشکل را تا حدی برطرف کنید. اگرشما توله خود را ازروزهای اول به شانه زدن روزانه عادت دهید درآینده این کارحیوان را مضطرب نکرده بلکه ازآن لذت می برد. برای سگهای موکوتاه معمولا استفاده ازیک برس یا پرزهای نسبتا محکم کفایت می کند. برس زدن موهای مرده را حذف پوشش بدن رادرخشنده وبراق می کند. فصل موریزی معمولا دربهارو پائیزمی باشد وبمدت 4 تا 6 هفته به طول می انجامد که درآن موهای قدیمی می ریزد وپوشش جدید درعرض 4 تا 6 ماه جای آن را می گیرد. وقتی سگها درفصل موریزی هستند بطورروزانه آنها را شانه کنید. وجود کمی شوره درپوست طبیعی است اما اگرزیاد بود نشانگرشستشوی بیش ازحد وخشکی پوست حیوان است . درموقع شانه کردن سعی کنید که حیوان را بخوبی تیمارکنید نه اینکه تنها با کشیدن شانه وبرس برروی موهای سطحی حیوان خود را فریب دهید. شانه کردن گاهی تا یک ساعت وقت شما را بخود اختصاص می دهد. لذا قبل ازخرید سگ به این مسئله توجه نمایید. با شانه کردن منظم می توانید مانع ازتشکیل گره موی حیوان شوید ولی درصورت تشکیل گره باید آنها را قیچی که نوک آن تیزنباشد بردارید. اگرچه محل برداشتن گره ممکن است کم موتربنظرآید اما نگران این امرنباشید چون بزودی بوسیله رشد موجبران می گردد. گاهی مواقع برداشتن گره ها خیلی خطرناک می شود لذا سعی کنید با دامپزشک مشورت نمایید زیرا احتمال دارد نیازبه بیهوشی حیوان باشد. درصورتی که شما گره ها رابکشید برای حیوان دردناک بوده لذا ممکن است درمواقع شانه زدن بعدی حیوان ازاین کارامتناع نماید. علاوه براین دربرخی ازنژادها بسته به سرعت رشد موها موهای بدن باید یک یا چندباردرطول سال کوتاه شود واین امرمی تواند بوسیله صاحب حیوان یا مراکزمربوطه انجام شود. بلند بودن موها بخصوص درفصل تابستان باعث احساس گرمای بیش ازحد درحیوان شده وحیوان کلافه وناآرام می گردد ضمنا احتمال گرمازدگی نیزدرحیوان افزایش می یابد. علاوه براین درحین شانه کردن باید پوست حیوان را نیزازنظر وجود زخم یا انگل های خارجی مثل کک وشپش وکنه وجرب  مورد بازرسی قراردهید. ضمنا باید بذرگیاهان را نیزاز داخل موها وبخصوص بین پنجه ها دربیاورید زیرا وارد شدن آنها به داخل پوست می تواند برای حیوان دردناک باشد. لذا شانه کردن روزانه موها برای شما این فرصت را فراهم می کند که پوست حیوان را ازنظروجود شوره وزخم که گاهی مواقع نیازبه توجه بیشتردارد مورد معاینه قراردهید. درحین شانه کردن بخصوص درنژادهای موبلند مثل اسپانیل. کف پاهای حیوان را نیزمورد معاینه وبارزسی قراردهید زیرا واردشدن خاربه پاها می تواند بسیاردردناک باشد. بهتراست که موهای بین پنجه ها وزیرکف پاکوتاه شوند. ودرمواقعی که هوابارانی است درصورت کثیف شدن پاها آنها را بشوئید. زیرا تجمع سنگریزه یا گل سفت شده درزیرکف پا ممکن است باعث ایجاد کیست بین انگشتی یا دمل روی پاها گردد. این حالت بخصوص درسگهایی که درکف پاهایشان فرورفتگی دارند دیده می شود.

روش شانه کردن

درسگها پنج نوع پوشش بدنی وجود دارد. بعضی ازآنها دارای موهای بلند بعضی موهای ابریشمی برخی مجعد غیرافشان بعضی ها صاف وبالاخره نوع سیمی می باشد. بنابراین هریک ازاین نوع پوشش ها نیازبه رسیدگی کردن خاص خود را دارند ولی اصول شانه کردن درتمام این انواع یکی است وهدف اصلی ازشانه کردن رفع موهای مرده وزائد وتمیزی مو وحفظ جلای مناسب آنهاست. در جدول زیر انواع پوشش ها به همراه نوع رسیدگی که برای آنها لازم است ذکرمی گردد.

نوع پوشش

میزان رسیدگی

موی بلند همراه با

پوشش عمقی

 

موی ابریشمی

مجعد غیرافشان

 

صاف

 

سیمی

 

حمام کردن دربهاروپائیز.برس کردن وشانه کردن مو به جلووسپس عقب.شانه کردن پوشش عمقی

برس زدن وشستشوی زود به زود هرسه ماه یکبارموها را کوتاه کنید

.

هر6تا 8 هفته موها را کوتاه کنید وحیوان را حمام بدهید. هردوروز یکبار قسمتهای کوتاه را برس بزنید. قبل ازبرس زدن نواحی بلندتررا شانه بزنید

.

بطورمنظم شانه بزنید یا ازبرس سیمی(مویی) استفاده کنید. یا از

Hound glove بطورمنظم استفاده نمایید.

بطورمنظم شانه بزنید. هرسه تا چهارماه موهای حیوان را کوتاه کنید وحیوان را حمام ببرید یا هر6 تا 8 هفته موهای حیوان را کوتاه نمایید

.

 
نوشته شده توسط:مینا

ویرایش:چهارشنبه 12 شهریور 139307:51 ق.ظ

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها

جستجوCD/DVD
آموزشی
آموزش زبان
بازی
ژورنال
سرگرمی
مذهبی
مستند
موبایل
موسیقی
نرم افزار
ویژه بانوان
ویژه کودکان
کسب درآمد
آرایشی و بهداشتی
آرایش و زیبایی
بهداشت و سلامت
تناسب اندام
زیورآلات
ساعت
گردنبند
گوشواره
انگشتر
دستبند
النگو
گل سینه
گل سر
عینک
سایر
لوازم خانگی
آشپزخانه
دکوراسیون داخلی
سایر
لوازم جانبی خودرو
لوازم جانبی خودرو
کیت الکترونیکی
موبایل
کامپیوتر
سرگرمی
کاربردی
پوشاک
تی شرت
شال و روسری
جوراب
لباس زیر
سایر
کتاب
آموزشی
پزشکی
روانشناسی
تناسب اندام
زناشویی
اقتصادی
کسب درآمد
رمان و داستان
ادبی و هنری
کامپیوتر
مذهبی
عطر و ادکلن
ویزه آقایان
ویژه بانوان
اسپورت
سرگرمی
شوخی و سرگرمی
عروسکی
فکری و آموزشی
هدیه
ویژه آقایان
ویژه بانوان
ویژه کودکان
ویژه مناسبت ها
تجهیزات امنیتی
پلمپ های پلاسنیکی
پلمپ های کابلی
پلمپ های کانتینیری
برچسب های امنیتی
لیبل
هولوگرام