تبلیغات
بهترین ها - جلوگیری از شل شدن پوست پس از كاهش وزن
بهترین ها
جالب ترین ها

بهترین ها،جالب ترین ها،عجیب ترین ها از همه جا

مدیر وبلاگ : مینا

جلوگیری از شل شدن پوست پس از كاهش وزن

شنبه 15 شهریور 1393  ساعت: 10:50 ق.ظ

نوع مطلب :نکاتی برای تناسب اندام ،توصیه‌هایی برای محافظت از پوست ،

نظرات() 

جلوگیری از شل شدن پوست پس از كاهش وزن

اغلب گفته می شود که ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت فیزیکی در روز باعث حفظ سلامت و تندرستی پوست می شود.

همچنین هرهفته حداقل دو بار ورزشهایی را انجام دهید که شما را وادار به راه رفتن و دویدن می کنند. رژیم های غذایی مختلفی برای کاهش وزن وجود دارد. اما چـند مورد این رژیمها با حفظ خاصیت پوست ارتجاعی و کشش روی کــاهش وزن متمرکز می شوند؟ تا بحال چنین رژیـمـی دیده نشده است. واقـعـیت ایــن است که اکثر این رژیـم هـای غــذایی روی نتــیجه گیری سریع تمرکز دارند تا کسـب محبوبیـت کنـنـد. و وقـتـی محــبوبیت کسب کردند، فقط به دنبال درآمد و پول هستند. ناراحت کننده است اما واقعیت دارد.

مطمئناً شما نگران سلامتیتان هستید و می خواهید وزن کم کنید وگرنه دلیلی نداشت که این مقاله را بخوانید. هدف ایـن است کـه شما را روشــن کنم که برای رسیدن به هدفتان و کم کردن وزن سریع و بدون فشار آوردن روی جسمتان چه باید بکنید. مهمترین چیزی که می خواهم به شما آموزش دهم این است که چطور قابلیت ارتجاعی پوستتان را حفظ کنید و از شل شدن پوست بعد از کم کردن وزن جلوگیری کنید


. سؤالی که به کرات از کسانی که کاهش وزن داشته اند یا می خواهند داشته باشند می شنویم این است که "وقتی اضافه وزنم به طور کامل پایین آمد چه بلایی سر پوستم می آید یا چطور می توانم از شل شدن پوستم بعد از کاهش وزن جلوگیری کنم؟" شما وزن کم می کنید که سالم تر بمانید، اما دلیل دیگر کم کردن وزنتان هم این است که زیباتر و بهتر به نظر برسید، درست است؟ اما اگر قرار باشد که بعد از وزن کم کردنتان یا مجبور شوید که خودتان را زیر لباسهای گشاد مخفی کنید تا شل و آویزان بودن پوستتان به ذوق نزند و یا وقتی از حمام می آیید به خاطر جلوه بدی که این وضعیت به اندام شما داده از لاغر شدنتان پشیمان شوید، اینهمه سعی و تلاش چه فایده ای دارد؟ پس اندامتان بعد از لاغری باید جوری باشد که جرات کنید لباسهای باز بپوشید، درست است؟ اما چطور چنین چیزی میسر می شود؟ اگر اضافه وزن دارید و تازه یک رژیم غذایی را شروع کرده اید یا می خواهید شروع کنید، اطلاعاتی که در این مقاله در اختیارتان قرار می دهم، مفیدترین چیزی خواهد بود که تابه حال خوانده اید.

بله من اینجا هستم تا بعنوان یک دوست به شما کمک کنم تا از شر این رژیم های در ظاهر فریبنده اما در باطن پوچ خلاصتان کنم. می پرسید که من این اطلاعات را از کجا آورده ام؟ باید بگویم که از سالهای متمادی سابقه تمرین و تجربیاتی که از مراجعین مختلفم به دست آورده ام. و سوم اینکه من پشت صحنه ی متداول ترین این رژیم ها بوده ام و از عوارض جانبی همه ی آنها آگاهم. اکثر این شرکت ها می گویند که کارشان کمک به کم کردن وزن شماست و ظاهر شما بعد از آن مهم نیست. اما من می گویم مهم شما هستید و مهم آن چیزی است که شما می خواهید. مسئله ی دیگر اینکه اکثر افرادی که رژیم می گیرند به هیچ عنوان فکر نمی کنند که بعد از آن پوستشان شل شود مگر وقتی که دیگر خیلی دیر شده است. چیزی که خیلی باید به آن توجه کنید وضعیت ظاهریتان است. اول از همه اینکه خیلی از افرادی که رژیم می گیرند، مقدار غذای مصرفیشان را کم میکنند. اگر این کار به درستی انجام گیرد یکی از راه های کم کردن وزن به حساب می آید، البته اگر شما فردی پرخوراک باشید.

اینطور به نظر می رسد که اکثر رژیم های غذایی موجود مصرف کربوهیدرات را پایین می آورند. درست است منع مصرف برخی کربوهیدرات ها روند کاهش وزن شما را تسریع میکند، اما خوردن بعضی کربوهیدرات ها را به خاطر جلوگیری از خشک شدن و کم شدن آب بدن نباید کنار بگذاریم. اگر مطمئن نیستید که کربوهیدرات ها چه فایده ای برای بدن ما دارند، اجازه بدهید اصول اولیه آن را برایتان عنوان کنم. کارکرد کربو-هیدرات ها دقیقاً از نامشان پیداست. آنها بدن را هیدرات یا آبرسانی می کنند. این مواد منبع اولیه انرژی بدن نیز به حساب می آیند. به همین خاطر است که اگر مصرف کربوهیدرات ها را کنار بگذارید، بدن شروع به سوزاندن چربی می کند. اگر می خواهید وزن کم کنید و برایتان مهم نیست که پوستتان بعد از رژیم آویزان شود، بهترین رژیم غذایی برای شما رژیم های کم کربوهیدرات است. اما مطمئنم که هدفتان از کاهش وزن فقط لاغر شدن نیست. وقتی وزن پایین می آید، بسیار مهم است که آب مورد نیاز بدن را تامین کنیم وگرنه پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و شل و آویزان می شود. من به خیلی از مراجعینم کمک کردم که بعد از استرس زایی که باعث اضافه وزن شدید در آنها شده، وزن ایدآل خود را دوباره به دست آورند.

%100 آنها توانسته اند علاوه بر برگشت به وزن قبلی، سفتی شکم، رانها و باسن و بقیه قسمت های بدنشان را هم دوباره برگردانند. کم کردن وزن با یک رژیم کم کربوهیدرات به همراه حفظ آب بدن کار ساده ای است. بله آسان است اما اگر اینکار را به درستی انجام ندهید، در فاصله چند ساعت مبارزه را می بازید. بله درست شنیدید، چند ساعت. مدت زمان بسیار کمی طول می کشد که بدن به حالت بی آبی برسد و اگر این حالت را مدت زیادی نگه دارید، پوست شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود می کند مگر اینکه خیلی زود این روند را برگردانید. آسیب رسیدن به بدن چه مدت طول می کشد؟ اگر جوان باشید این مدت برایتان طولانی تر خواهد شد اما اگر از 30 سال به بالا باشید، طی سه الی چهار هفته استفاده از یک رژیم کم کربوهیدرات، بعد از کم کردن 4 تا 6 کیلو از وزنتان، فقط آسیب های جدی به پوستتان وارد خواهد شد. اگر اضافه وزنتان بیشتر از شش هفت کیلو است لطفاً سریع به سراغ رژیم های کاهش وزن کم کربوهیرات نروید، مگر اینکه آن رژیم تکنیک هایی برای حفظ آب بدن و جلوگیری از شل شدن پوست داشته باشد

. اگر به حرفهای من شک دارید، خیلی راحت می توانید به وب سایت های کاهش وزن در اینترنت سر بزنید و ببینید که خیلی ها از شل شدن پوستشان بعد از کاهش وزن ناراحت بوده اند و مجبور شده اند چنیدین هزارتومان را صرف جراحی پلاستیک کنند یا تصمیم دارند که وزنشان را دوباره بالا ببرند تا این شل شدگی پوست از بین برود

. سؤالات بسیاری از جانب افرادی که میزان زیادی وزن کم کرده اند از من شده که می خواستند بدانند که آیا این شل شدگی و آویزان شدن پوست بعد از کاهش وزنشان کشیدگی قبلی خود را به دست می آورد و سفت می شود یا نه. خیلی از محصولات (انوام کرم ها و لوسیون ها و...) را در بازار می بینیم که چنین وعده ای به مشتریان خود می دهند. ممکن است از جوابی که من به شما می دهم چندان خوشحال نشوید اما بهتر است بدانید که این صادقانه ترین پاسخی است که تابه حال شنیده اید. پوست اندامی بسیار پیچیده تر از آنی است که به نظر می رسد. این اندام درواقع بزرگترین عضو بدن به حساب می آید. پوست از سه لایه تشکیل شده است: پوست برونی، پوست میانی، و بافت های زیرپوستی. یک اینچ مربع از پوست چیزی بیشتر از 30 میلیون سلول در خود دارد. غدد چربی، غدد عرق، و پایانه های عصبی را هم به آن اضافه کنید تا اندامی کاملاً پیچیده داشته باشید که درمعرض آسیب هایی هم داخلی و هم خارجی است. خبر بدی که باید به شما بدهم این است که پوست جمع و سفت نمی شود، این عضله است که جمع و سفت می شود.

اگر عضله سازی کنید، پوستی سالم، شاداب، دارای قابلیت ارتجاعی و شاداب روی آن را خواهد گرفت. اما اگر به خاطر رژیم های غذایی، بلند کردن وزنه هایی سنگین تر از 20 کیلو و شیوه ی زندگی ناسالم، قابلیت ارتجاعی پوستتان از بین رفت، می توانید درازنشست بزنید، بدوید، و تاجایی که قلبتان اجازه می دهد، ورزش کنید. بعید نیست که این شل شدگی و آویزان شدن پوست کمی برطرف شود. آیا این امکان وجود دارد که پوست شل و آویزان شده کمی از قابلیت ارتجاعی خود را به دست آورد؟ بله ممکن است؛ و ارزشش را دارد که قبل از رفتن زیر تیغ جراحی پلاستیک، کمی از روش های طبیعی را امتحان کنید. منظور من از راه های طبیعی، سالم زندگی کردن، اجتناب از سموم، تغذیه سالم، مصرف اسیدهای چرب، آنتی اکسیدان ها و اسیدآمینه های مورد نیاز بدن، استفاده مداوم از کرم های مرطوب کننده و مصرف آب زیاد است.

اگر در 8 تا 12 ماه تغییری مشاهده نکردید، می توانید به جراح پلاستیک متخصص مراجعه کنید. متخصصین جراحی پلاستیک بسیاری هستند که با روش های مختلف کاهش شل شدگی پوست آشنا هستند و این جراحی ها این روزها خیلی متداول است. توصیه من این است که ابتدا با پزشکان مختلف و کسان دیگری که وضعیتی مشابه شما داشته اند و نتایج رضایت بخش به دست آورده اند، مشورت کنید. حفظ سلامت پوست و کاهش وزن با مصرف جوانه ها ویتامین ای موجود در جوانه ها، نقش موثری در حفظ و سلامت پوست و پیشگیری یا کندی روند پیری سلوها دارد و بسته همچنین ویتامین سی به نوع جوانه متفاوت بوده اما نسبت به میزان آن در دانه افزایش می‌یابد. میزان ویتامین‌ها و پروتئین‌ها در روند جوانه زدن افزایش پیدا می کند و انرژی و کربوهیدرات موجود در آنها کاهش می یابد که به کاهش وزن کمک می کند.

در فرایند جوانه زنی تغییرات بسیارمفیدی روی دانه ‌ها صورت می گیرد که موجب غنی ‌تر شدن مواد مغذی موجود در آن می شود که حاوی ترکیباتی از قبیل ویتامین‌ها B6 و B12 ، ویتامین C ، ویتامین E و نیز مواد معدنی است و ویتامین معمولا در گیاهان دیده نمی شود، اما به دلیل تغییرات در جوانه زدن این ویتامین در جوانه ها موجود است. جوانه ها حاوی مواد معدنی مانند سلنیوم است که به عنوان یک آنتی اکسیدان بسیار مهم، نقش پیشگیری کننده از ابتلا به سرطان‌ها دارد و منیزیم موجود در جوانه‌ها در کارکرد صحیح عضلات، موثر است.

در جوانه زدن، میزان آنزیم‌های موجود افزایش می‌یابد که این امر موجب راحت‌تر شدن هضم جوانه‌ها می شود و جوانه عدس، حاوی همه اسیدهای آمینه ضروری بوده که این نوع اسیدهای آمینه موجب رشد بهتر به خصوص در کودکان و اطفال می‌شود، در عین حال اسیدهای چرب ضروری در جوانه عدس وجود دارد که موجب رشد سلولهای مغزی شده و این جوانه میزان فیبر محلول قابل توجهی وجود دارد که منجر به کاهش کلسترول، کاهش فشارخون و یا قندخون می‌شود. معمول‌ترین جوانه ‌ها جوانه گندم، عدس و ماش است پوست انسان مخصوصاً پوست ناحیه ی صورت حالت لاستیكی دارد و این در اثر وجود كلاژن است كه توسط فیبرو بلاست تولید می شود.

رسیدن خون وجریان لنف در مناطق مختلف پوست منجر به فعالیت خوب و تولید كلاژن می شود از همین رو به بافت های زیر پوست می چسبد. این وضعیت در سنین كودكی، نوجوانی و جوانی در بهترین حالت قرار دارد. بنابراین هر تغییری در بافت های زیر پوست، طی این دوران، هماهنگی سریع پوست را با آن تغییر سبب می شود. در نتیجه هیچ تغییر منفی در كاهش وزن طی این سنین بوجود نمی آید اما این آمادگی تا سن 30 سالگی به قوت خود باقی می ماند با پیشرفت سن، پوست مهلت و وقت بیشتری می خواهد تا خود را با بافت های زیرین تطبیق دهد. به همین خاطر هر نوع كاهش سریع وزن در سن بالای 30 سالگی اگر طبق برنامه ی دقیق و همراه با مصرف غذاهای حاوی روغن (مخصوصاً روغن زیتون) باشد، پوست بدون هیچ چروكی خود را با وضع جدید هماهنگ می كند. در سنین بالای 40 و 45 سالگی خاصیت لاستیكی پوست ضعیف تر شده و جریان خون ولنف در بعضی از مناطق پوست كم می شود. نا هماهنگی بین كاهش وزن و كمبود تولید كلاژن كه در اثر كندی جریان خون ولنف بوجود می آید باعث ایجاد چروك می شود. در نتیجه پوست برای هماهنگی باز هم به وقت بیشتری نیاز دارد.

این زمان گاهی آن قدر زیاد است كه پوست بعضی افراد پس از رسیدن به وزن طبیعی نیز امكان هماهنگی با بافت های زیر خود را به سرعت نمی یابد. با این حال، حتی در سنین 45 سالگی نیز چروك های ظاهر شده، به مرور زمان كاهش می یابند. اثرات كاهش وزن در صورت اندك است ولی چون دوستان و آشنایان بیشتر به صورت افراد نگاه می كنند، اولین تغییر در اثر پیروی از رژیم لاغری را در این ناحیه می بینند. این امر باید خیلی طبیعی تلقی گردد چون حتی اگر كسی را ببینید كه در چند روز گذشته، مثلاً مبتلا به اسهال بوده، از لاغر شدن صورتش تعجب خواهید كرد. فراموش نكنید كه وی در اثر این بیماری، فقط 2 كیلوگرم وزن كم كرده است. حال آیا میتوان توقع داشت كسی كه 20 كیلوگرم وزن كم كرده هیچ تغییری در صورتش ایجاد نشده باشد؟ اگر واقعاً میخواهید بدانید كه صورتتان دچار مشكلی شده یا نه آن را از افراد بیگانه بپرسید كه قبلاً شما را ندیده‌اند.

ناگفته نماند كه به اقتضای سن، بعد از 45 سالگی بعضی از چروكها در صورت و مخصوصاً دور چشم ظاهر می شوند و همچنان باقی خواهند ماند؛ دلیلش آن است كه این چروكها قبلاً زیرپوشش بافت چربی پنهان شده بودند و اكنون پس از كاهش وزن نمایان شده‌اند. به هرحال صورت، پس از پایان رژیم غذایی بار دیگر به حالت وشكل قبلی بازمی گردد واطرافیان نیز كم كم به حالت و وضعیت جدید چهره عادت میكنند. بنابراین بهتر است كه گفته ها و نگرانی های اطرافیان را نادیده گرفته، رژیم خود را مصمم و با اراده‌ای آهنین ادامه دهید و منتظر روزی باشید كه همین افراد از تناسب اندام و زیباییتان تعریف و ستایش كنند . لاغری معجون جادویی ندارد رژیم های غذایی منجر به ایجاد باورهای نادرست و اشتباهی درمورد لاغری و کاهش وزن شده است. مطمئن باشید که هیچ معجون جادویی برای لاغر شدن و کاهش وزن وجود ندارد. برای پایین آوردن وزنتان، باید تغییرات کوچک و قابل وصول در شیوه زندگیتان ایجاد کنید. باید طریقه غذا خوردن خود را عوض کرده و فعالیت جسمیتان را نیز افزایش دهید

. بعضی از چربی های غذایی باعث بالا رفتن وزن می شود میزان کالری موجود در هر گرم چربی، نسبت به هر گرم کربوهیدرات و پروتئین، تقریباً دو برابر است. اینها نوع خیلی متراکم از انرژی هستند. اگر شما میزان زیادی چربی مصرف کنید، نسبت به زمانیکه میزان بالایی کربوهیدرات مصرف می کنید، بیشتر در معرض بالا رفتن وزن قرار دارید. نوع چربی مصرفیتان نیز اهمیت ویژه ای دارد. تحقیقات نشان می دهد که روغن های حیوانی (چربی های اشباع)، بیشتر از روغن های گیاهی و روغن ماهی چاق کننده هستند. روغن های گیاهی و روغن ماهی بیشتر توسط بدن بعنوان سوخت مصرف می شوند و کمتر بعنوان ذخیره در شکم انبار می شوند. حتی فوایدی هم می توانند برای سلامتی شما داشته باشند. ‌ کربوهیدرات و پروتئین اضافی نیز می تواند به چربی تبدیل شود.

اگر بیش از نیاز روزانه خود کالری مصرف کنید، چه این کالری ها از چربی باشد و چه از کربوهیدرات و پروتئین، وزنتان بالا خواهد رفت. ‌ ‌ رژیم های غذایی با کربوهیدرات کم/متوسط و بالا ‌ ‌ در کوتاه مدت، رژیم های غذایی کم کربوهیدرت کاهش وزن بیشتری نسبت به رژیم های غذایی با کربوهیدرات بالا برایتان به ارمغان می آورد. اما در دراز مدت تفاوت آنها در کاهش وزن، بسیار کم خواهد بود. رژیم های غذایی که میزان کربوهیدرات ها در آنها بسیار پایین است، اگر مصرف چربی هیا حیوانی بالا باشد و از خوردن سبزیجات نیز خودداری شود، برای سلامتی مضر خواهد بود. تاثیرات این رژیم ها در دراز مدت هنوز شناخته نشده است.

5 باور نادرست درمورد رژیم های غذایی و کاهش وزن ‌ ‌ باورها و عقاید نادرست بسیاری درمورد غذاها و تاثیرات آنها در کاهش یا افزایش وزن وجود دارد. در زیر به 5 مورد از آنها اشاره می کنیم : 1- سیب زمینی باعث چاقی می شود زمانی اینطور تصور می شد که راز کم کردن وزن در کاهش موادغذایی با میزان کربوهیدرات بالا است مثل پاستا، برنج، و سیب زمینی. اما الان می دانیم که کربوهیدرات ها بهترین منبع انرژی برای بدن به شمار می روند. خوردن سیب زمینی یا سایر غذاهای حاوی کربوهیدرات، الزاماً شما را چاقتر نمی کند.

اما اگر به دقت مراقب وزنتان هستید، می توانید به تعادل از خوردن این غذاها بهره ببرید. برای بالا رفتن وزن، باید بیش از نیاز بدن به آن کالری برسانید. اینکار با خوردن غذاهای حاوی کربوهیدرات، سخت تر از خوردن غذاهای حاوی چربی است. اگر در رژیم غذاییتان بتوانید بیشتر از غذاهای حاوی کربوهیدرات (و البته فیبر) استفاده کنید، چربی ها به خودی خود از رژیمتان بیرون می روند. 2- رژیم های غذایی ترکیب کننده غذاها خیلی خوب اثر می کند خیلی از رژیم های غذایی بر مبنای این باور استوارند که دستگاه گوارش قادر به هضم برخی از ترکیبات غذایی نیست. عموماً گفته می شود که پروتئین ها و کربوهیدرات ها با هم سازگاری ندارند و باعث ایجاد مشکلات گوارشی و بالا رفتن وزن می شوند. عکس آن نیز عموماً صادق است. بعضی از غذاها اگر با هم خورده شوند به دستگاه گوارش کمک می کند.

مثلاً ویتامین سی موجود در آب پرتقال می تواند جذب آهن را از غذاهایی مثل مرغ یا گوشت گاو افزایش دهد. تعداد خیلی کمی از غذاها هستند که به طور خالص کربوهیدرات یا به طور خالص پروتئین باشند. اکثر غذاها ترکیبی از هر دو اینها هستند. دستگاه گوارش آنزیمی دارد که به خوبی قادر به شکستن کلیه انواع موادغذایی هست. از اینرو بهتر است از رژیم های غذایی ترکیب کننده غذاها اجتناب کنید

3-صبحانه فقط باید شامل میوه جات شود هیچ دلیل و مدرکی نیست که ثابت کند خوردن میوه به تنهایی برای صبحانه فایده خاصی برای سلامتی یا کاهش وزن دارد. اکثر میوه ها میزان زیادی کربوهیدرات پیچیده که بدن بعد از گذراندن روزه شبانه به آن نیاز دارد، در خود ندارند. اما منبع خوبی از فیبر و ویتامین ها هستند. انواع غذاهای تشکیل شده از غلات مثل نان، سیریال های صبحانه، کلوچه و از این قبیل منابع بهتری برای صبحانه هستند.

4-بعضی از موادغذایی به طور معجزه آسایی باعث کاهش وزن می شوند برخی از مواد غذایی مثل گریپ فروت، گفته می شود که در بدن چربی سوزی میکنند. این گفته صحت ندارد. فیبر گرفته شده از رژیم غذایی برای این منظور کارآمدتر است چون باعث می شود فرد با خوردن مینیمم کالری، احساس سیری کند. موادغذایی با فیبر بالا مثل میوه جات، سبزیجات، نان گندم کامل و سیریال ها نیز میزان چربی سیار کمی دارند. 5ـ آب خوردن موقع غذا خوردن باعث چاقی می شود تئوری پشت این باور این است که مایعات و آنزیم های گوارشی با خوردن مایعات رقیق می شوند و این مسئله روند گوارش را کند می کند و باعث می شود غذاها به صورت چربی در بدن ذخیره شوند. هیچ مدرک و دلیل علمی پشت این فرضیه وجود ندارد. در واقع، شواهد نشان می دهد که خوردن آب به همراه غذا حتی به گوارش آن کمک هم می کند.

البته ممکن است مایعات با کالری بالا مثل مشروبات الکلی اگر زیاد استفاده شود باعث چاقی شود اما نوشیدن آنها به همراه غذا تفاوت چندانی نمی کند . رمز و راز لاغر شدن در زیر به چند توصیه مفید برای کاهش وزن اشاره می کنیم: رژیم های سخت نگیرید چون خیلی زود (در کمتر از 5 سال) وزن از دست رفته دوباره برمی گردد. سعی کنید روند کاهش وزن خود را تدریجی کنید. نباید چیزی بیشتر از نیم کیلو در هفته یا 10 کیلو در شش ماه وزن کم کنید هدفتان این باشد که در طول شش ماه 10 سانتی متر از دور کمرتان کم کنید. این مسئله خیلی بیشتر از مقدار وزنی که کم می کنید برای سلامتیتان مفید است. از خوردن چربی های غذایی به ویژه چربی های اشباع تا حد ممکن خودداری کنید. از مصرف شکر و قند تصفیه شده تا حد ممکن اجتناب کنید. مصرف میوه جات و سبزیجات، نان های گندم کامل و سیریال خود را افزایش دهید.

از مشروبات الکلی استفاده نکنید. حداقل نیم ساعت در روز ورزش کنید. فعالیت های روزانه تان را بیشتر کنید. از خوردن هیچکدام از غذاها خودداری نکنید. روزانه از میان انواع و اقسام موادغذایی مفید استفاده کنید و تا می توانید از غذاهای فراورده ای و کارخانه ای کمتر استفاده کنید. هر روز حداقل 1500 میلی لیتر آب بنوشید. کاهش وزن ریزش مو می آورد؟ خیلی ها پس از کاهش وزن دچار ریزش مو می شوند و پوستشان حالت شل و آویزان پیدا می کند و حتی بعضی ها از ترس این تغییرات ناخوشایند عطای وزن کم کردن را به لقایش می بخشند خیلی ها پس از کاهش وزن دچار ریزش مو می شوند و پوستشان حالت شل و آویزان پیدا می کند و حتی بعضی ها از ترس این تغییرات ناخوشایند عطای وزن کم کردن را به لقایش می بخشند . کاهش وزن باعث می شودموهای زائد صورت هم خیلی کمتر شود.

آزمایش ها پیش از کاهش وزن نشان داده هورمون های مردانه در زنان بالاست کاهش وزن به مرور زمان موهای زائد را تقریبا از بین میبرد. آزمایش ها هم نشان داده بعداز کم کردن چربی ها در بدن هورمون های بدن تنظیم شده است و وضعیت بهتری به وجود می اید. آبمیوه های طبیعی مانند پرتقال، گریپ فروت و آناناس بخورید. روزی حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. نان سنگک، نان جو، برنج وماکارونی هم در رژیم غذایی ام بود. درواقع همه گروه های غذایی را مصرف کنید اما در وعده های بیشتر و حجم کمتر هفته ای ۳ تا ۴ روز و گاهی هر روز به طور مرتب ورزش کنید و معتقد باشید نوشیدن آب و ورزش نقش موثری در حفظ شادابی پوست دارا میباشند.

رژیم غذایی متناسب در واقع خوردن غذا براساس یک برنامه منظم برای به دست آوردن وزن نرمال و کنترل شده است. افراد چاق معمولا به ویتامین اضافی نیازی ندارند زیرا رژیم غذایی متنوع آنها انواعی از ویتامین ها را در خود می گنجاند ولی با شروع رژیم غذایی برای کاهش وزن، این ذخیره به تدریج دچار کاهش می شود. یکی از مهم ترین علایمی که به دنبال این کاهش ذخیره رخ می دهد ریزش مو است که البته در بیشتر موارد تدریجی است و با دریافت ویتامین های موردنیاز می توان جلوی آن را گرفت. یکی از دلایل ریزش مو در رژیم های غذایی کمبود آهن است. تغییرهایی که این رژیم ها در سطح روی، منیزیم، پروتئین، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های B، D و A اعمال می کنند، می تواند در بروز ریزش مو موثر باشد. این مشکل در مردان و زنان رخ می دهد ولی زنان بیشتر به دنبال درمان می روند.

ریزش مو در رژیم هایی که کاهش وزن سریع را به دنبال دارند، بارزتر است. تغییراتی که در رژیم غذایی به وجود می آید، در سیکل رشد مو اختلال ایجاد می کند و باعث می شود فولیکول های مو در فاز رشد خیلی سریع وارد فاز استراحت شود. برای پیشگیری از این حالت کاهش وزن باید بسیار تدریجی صورت گیرد و رژیم حاوی تمام گروه های غذایی (نان و غلات، گوشت و حبوبات، سبزی ها، میوه ها و لبنیات) باشد. در بسیاری افراد ریزش مو موقتی است و ۲ تا ۶ ماه طول می کشد و پس از بازگشت به رژیم متعادل غذایی رشد مو طبیعی می شود. توصیه می شود کاهش وزن در هفته به میزان ۵/۰ تا ۱ کیلوگرم باشد. از مکمل های ویتامین و آهن در صورت نیاز استفاده شود.

از محکم بستن موها خودداری شود و در صورت عدم پاسخ درمانی با تجویز متخصص پوست، از ماینوکسیدیل هم استفاده شود. کاهش وزن چگونه بر پوست تاثیر میگذارد؟ فرم الاستیک یا ارتجاعی پوست در اثر وجود کلاژن که به وسیله فیبروبلاست ها تولید می شود حفظ می شود. تا دوران جوانی تولید کلاژن در بهترین حالت خود قرار دارد. پس از آن و با افزایش سن، پوست مهلت بیشتری می خواهد تا خود را با بافت های زیرین تطبیق دهد. ناهماهنگی بین کاهش وزن و کمبود تولید کلاژن که در اثر خون رسانی ناکافی به وجود می آید، می تواند باعث بروز چروک صورت و از طرفی کاهش بافت چربی در ناحیه صورت یا بدن می تواند باعث شلی یا افتادگی پوست شود. یکی از راهکارهای درمانی جلوگیری از افتادن پوست همراهی ورزش با رژیم غذایی متعادل است. این ورزش باید مشخصه خاصی داشته باشد؟ ورزش باید سالم باشد و از انجام ورزش های کششی روی صورت از جمله ماساژ های شدید باید پرهیز کرد زیرا با از دست دادن چربی های سطح پوست و کاهش رطوبت افتادگی در نواحی اطراف بینی، پیشانی و دور چشم بیشتر خواهد شد.


پیروی از یک رژیم نه تنها باعث افتادگی پوست نمی شود بلکه با تنظیم هورمون ها به خصوص در زنان باعث کاهش رویش موی زائد که از عوارض چاقی مفرط نیز هست، می شود. همان طور که در این مورد این خانم با وجود کاهش وزن بیش از ۳۰ کیلوگرم نه تنها عوارضی دیده نشد، بلکه شاهد بهتر شدن پوست او نیز هستیم. کاهش ناگهانی وزن توسط داروها و قرص ها ی لاغری و رژیمی یا لیپوساکشن و سایر روشهای لاغری با عمیق کردن گودیهای پوست، در نواحی مختلف بدن، افتادگی های پوست را به ویژه در جوانان تشدید می‌کند. لاغری باید به صورت تدریجی و همراه با رژیم غذایی مناسب شامل تمام ویتامین های مغذی و مفید باشد تا میزان افتادگی های پوستی کاهش یابد زیرا در لاغری ناگهانی بدن بدون آمادگی چربی های خود را از دست داد و فرصتی برای ترمیم افتادگی پوستی و فضای خالی پوستی ندارد

. ورزش یکی از بهترین راهکارهای جلوگیری از افتادگی پوست است که در صورت همراهی آن با رژیم متعادل لاغری تاثیر بسزایی در شادابی و سفتی پوست دارد. ورزش باید ملایم باشد و از انجام ورزشهای کششی بر روی صورت از جمله ماساژهای شدید به همراه روغن ها پرهیز کرد زیرا در این حالت میزان افتادگی پوست صورت به علت از دست رفتن چربی های سطح پوست و رطوبت موجود درآن نواحی اطراف بینی، پیشانی و دور چشم ها افزایش می یابد. اینگونه کرم ها مورد تائید نیستند و در بانوان نیز پس از بارداری استفاده از کرم های ترمیم کننده ای که با تجویز پزشک و تائیدیه وزارت بهداشت است برای رفع خطوط افتادگی پوستی توصیه می شود. برنزه کردن برای پوشاندن خطوط افتادگی های پوست و رفع ترکهای ناشی ازآن به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا این امر موجب افزایش تماس مستقیم اشعه های ماوراءبنفش با پوست و عوارض ناشی از آن می شود. برنزه کردن پوست یکی از عوامل مهم بروز آسیب های جدی بر ‌آن بوده و هر چند که تا حدودی موجب ناپدید شدن خطوط افتادگی پوستی می شود اما عواقب جبران ناپذیری از جمله سرطانهای پوستی را به همراه می‌آورد.

ماسک های خانگی برای شادابی پوست در رژیم کاهش وزن ماسک جوانه گندم با ماست: یک قاشق غذاخوری از پودر جوانه گندم را با یک قاشق غذاخوری ماست مخلوط کنید و سپس آن را روی صورت و گردن خود بمالید. پس از 15 دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید. ماسک ماست : یک لایه ماست چکیده روی صورت بگذارید . پس از 5 دقیقه آنرا با آب بشویید. ماسک سفیده تخم مرغ : سفیده تخم مرغ را روی صورت گذاشته و منتظر بمانید تا کاملا خشک شود. بعد آن را با آب بشویید. ماسک هلو : نصف هلو رسیده را له کرده بعد از پوست کندن روی صورت بمالید. 10 دقیقه بعد آنرا بشویید. ماسک موز : نصف موز رسیده را له کنید، آنرا به صورت بمالید . پس از 5 دقیقه آن را با آب بشویید. ماسک گوجه فرنگی : گوجه فرنگی را پوست کنید، آنرا به صورت مالیده ، 10 دقیقه منتظر باشید. سپس آنرا با آب بشویید. توجه داشته باشید که بعضی افراد به گوجه فرنگی حساسیت دارند ، بهتر است از ماسکهای دیگری استفاده کنند.

مطالعات نشان داده است رژیم های سرشار از گوشت قرمز، لبنیات پرچرب و قند برای سلا‌مت پوست مضر است. میوه‌ها و سبزیجات به دلیل دارا بودن مواد آنتی‌اكسیدان، نقش مهمی در جلوگیری از پیری زودرس پوست دارند. از قدیم الایام گفته‌اند: رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون البته احتمالا‌ً كسانی كه ضرب‌المثل را ساخته‌اند منظورشان از رنگ رخساره و سر درون، شادابی پوست و بیماری جسمی نبوده ولی واقعیت این است كه آنهایی كه پوست سالم و ظاهر شادابی دارند، معمولاً از لحاظ جسمی و روحی هم سالم‌ترند یا حداقل سالم‌تر به نظر می‌رسند. تغذیه مناسب شاید سریعترین راه برای داشتن پوست سالم نباشد اما قطعاً راحت‌ترین و به صرفه‌ترین كار است.

شما اگر تغذیه مناسبی داشته باشید نه تنها از خراب شدن پوست خود جلوگیری می‌كنید، بلكه از دردسرهای مراجعه به پزشك و استفاده از داروهای شیمیایی گران قیمت (كه معمولاً بی‌عارضه نیستند) راحت می‌شوید. همه اینها را بگذارید در كنار فواید بی‌شمار تغذیه مناسب بر روی سایر قسمت‌های بدن . در واقع تغذیه مناسب هم رنگ رخسار شما را بهتر می‌كند و هم از مشكلات درونی بدن شما جلوگیری می‌كند. میوه‌ها و سبزیجات به دلیل دارا بودن مواد آنتی‌اكسیدان، نقش مهمی در جلوگیری از پیری زودرس پوست دارند.

آنتی‌اكسیدان‌ها موادی هستند كه از بدن در برابر نور خورشید و عوامل آسیب‌رسان محافظت كنند. ویتامین C، E و بتاكاروتن از معروف‌ترین آنتی‌اكسیدان‌ها هستند كه تاثیر آنها در حفظ سلامت پوست به اثبات رسیده‌ است. در بین مواد غذایی، تخم‌آفتابگردان سرشار از ویتامین‌E است، ویتامین‌C در مركبات ترش به فور یافت می‌شود و هویج سرشار از بتاكاروتن پیش‌ساز ویتامین A است. البته خوردن مكمل‌های ویتامین A می‌تواند از سرطان پوست جلوگیری كند و روشی برای درمان جوش‌های صورت هم به شمار می‌رود اما توجه داشته باشید كه مصرف مقادیر بسیار بالایی از ویتامین A ممكن است خطرناك باشد و منجر به مسمومیت كبدی شود. بنابراین استفاده از كرم‌های موضعی كه حاوی ویتامین A هستند روش بهتری است.

از آنجا كه حرارت موجب از بین رفتن ‌آنتی‌اكسیدان‌ها و افزایش رادیكال‌های آزاد می‌شود بهتر است زمان پخت مواد غذایی را تا آنجا كه می‌توانید كاهش دهید و از سرخ كردن بیش از حد غذاها، در روغن زیاد خودداری كنید. رژیم‌های پرچرب: مطالعات نشان داده است كه افرادی كه از یك رژیم كم‌چرب استفاده می‌كنند احتمال ایجاد سرطان پوست در آنها بسیار كمتر است. به طور كلی یك رژیم مناسب برای سلامت پوست، رژیمی‌است كه سرشار از میوه و سبزیجات، مغزها، حبوبات، تخم‌مرغ، روغن گیاهی مثل روغن زیتون، روغن ماهی، غلات و آب باشد. در مقابل رژیم‌های سرشار از گوشت قرمز، شیر پرچرب، كره، فرآورده‌های قندی و سیب‌زمینی می‌تواند برای شادابی و سلامت پوست مضر باشد. مایعات: مصرف مقادیر بالایی از مایعات در روز به كاهش خشكی پوست كمك می‌كند و به این ترتیب مانع پیری زودرس پوست می‌شود.

متخصصین مصرف 6 الی 8 لیوان آب را در روز توصیه می‌كنند، اما توصیه می‌كنیم از مصرف مایعات 2 الی 3 ساعت قبل از خواب بپرهیزید چرا كه صبح روز بعد حسابی پف می‌كنید! در ضمن قهوه و چای هم به مقدار زیاد توصیه نمی‌شود زیرا كه حاوی ویتامین كافئین بوده و باعث افزایش دفع ادرار و در نتیجه از دست رفتن مقدار بیشتری از آب بدن می‌شود. رژیم‌های لاغری: سریع‌ترین راهی كه شما می‌توانید از طریق آن پوستتان را چروك كنید، این است كه به طور ناگهانی وزن خود را حسابی كم كنید. دلیل این مسئله هم كاملاً واضح و آشكار است: هنگامی كه شما دچار اضافه وزن هستید، چربی‌های اضافی منجر به كشیدگی پوست شما می‌شوند و پس از كاهش وزن ناگهانی، چون چربی‌های اضافی زیر پوست از بین رفته پوست شل شده و چین و چروك‌ها بر روی آن پدیدار می‌شود. البته میزان شل شدن پوست پس از كاهش رژیم‌های لاغری در سنین مختلف متفاوت است و هر چه سن شما بالاتر باشد، میزان شل شدن پوست بیشتر است. این مسئله را همیشه در ذهن داشته باشید كه افزایش و كاهش وزن به صورت متناوب نه تنها اثرات منفی بر روی پوست شما می‌گذارد بلكه بر روی سلامت كامل بدن هم تاثیر منفی دارد.نوشته شده توسط:مینا

ویرایش:شنبه 15 شهریور 139310:54 ق.ظ

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها

جستجوCD/DVD
آموزشی
آموزش زبان
بازی
ژورنال
سرگرمی
مذهبی
مستند
موبایل
موسیقی
نرم افزار
ویژه بانوان
ویژه کودکان
کسب درآمد
آرایشی و بهداشتی
آرایش و زیبایی
بهداشت و سلامت
تناسب اندام
زیورآلات
ساعت
گردنبند
گوشواره
انگشتر
دستبند
النگو
گل سینه
گل سر
عینک
سایر
لوازم خانگی
آشپزخانه
دکوراسیون داخلی
سایر
لوازم جانبی خودرو
لوازم جانبی خودرو
کیت الکترونیکی
موبایل
کامپیوتر
سرگرمی
کاربردی
پوشاک
تی شرت
شال و روسری
جوراب
لباس زیر
سایر
کتاب
آموزشی
پزشکی
روانشناسی
تناسب اندام
زناشویی
اقتصادی
کسب درآمد
رمان و داستان
ادبی و هنری
کامپیوتر
مذهبی
عطر و ادکلن
ویزه آقایان
ویژه بانوان
اسپورت
سرگرمی
شوخی و سرگرمی
عروسکی
فکری و آموزشی
هدیه
ویژه آقایان
ویژه بانوان
ویژه کودکان
ویژه مناسبت ها
تجهیزات امنیتی
پلمپ های پلاسنیکی
پلمپ های کابلی
پلمپ های کانتینیری
برچسب های امنیتی
لیبل
هولوگرام